Απευθύνονται στα παιδιά και στόχος είναι να τους δώσει φωνή να μιλήσουν για ότι τα απασχολεί! Διαβάσαμε τα μαθητικά κατορθώματα από τις εκδόσεις Μεταίχμιο
Αυτά τα δύο βιβλία νομίζω πως ήρθαν στην σωστή στιγμή μιας και φέτος η Κωνσταντίνα μου είναι πρωτάκι και έναν μη σου πω και δύο προβληματισμούς, τους έχουμε μάνα και κόρη. Μια σειρά από μικρές ιστορίες της καθημερινή σχολικής ζωής που στόχο έχουν να δώσουν φωνή στα παιδιά και να μιλήσουν για αυτό που τα προβληματίζει. Στους γονείς δίνει μικρά τρικ ενθάρρυνσης των παιδιών τους ώστε να προχωρήσουν και να ανακαλύψουν τον εαυτό τους.
Η Νεφέλη πηγαίνει πρώτη ημέρα στο σχολείο και είναι πρωτάκι… Στην αρχή όλα της φαίνονται δύσκολα, τρομακτικά και ενοχλητικά. Τα μεγαλύτερα παιδιά στο διάλειμμα φαντάζουν τεράστια στα μάτια της, νιώθει πως θα την κλωτσοπατήσουν! Μέσα στην τάξη η διπλανή της κοιτάζει διαρκώς την δασκάλα και η Νεφέλη βαριέται. Όμως κάτι αναπάντεχο θα συμβεί στην τάξη όπου θα τα αλλάξει όλα… Στο σχόλασμα η Νεφέλη θα φύγει με ένα πλατύ χαμόγελο! Τελικά το σχολείο μου αρέσει! Παράλληλα με την ιστορία της μικρής Νεφέλης στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν διασκεδαστικές δραστηριότητες που μπορείτε να κάνετε μαζί με τα παιδιά σας.
Ο Ιάσονας είναι ένα παιδί που λατρεύει να ζωγραφίζει και πολύ λιγότερο να γράφει, για την ακρίβεια βαριέται αφόρητα το γράψιμο! Η μαμά του, βρίσκει μια τέλεια ιδέα ώστε να βοηθήσει τον Ιάσονα να εκφραστεί καλύτερα και να απολαμβάνει το χόμπι που αγαπάει τόσο. Βέβαια ο Ιάσονας είναι διπλά τυχερός γιατί στο σχολείο έρχεται νέος δάσκαλος στην τάξη του ο οποίος έχει κάτι κοινό με τον Ιάσονα… λατρεύει την ζωγραφική. Ο δάσκαλος αυτός θα βοηθήσει μέσα από την ζωγραφική να μάθει να γράφει γράμματα και αριθμούς και τελικά να το αγαπήσει και αυτό! Και τότε, όλα αλλάζουν… Ένα πανέξυπνο παραμύθι που δίνει έξυπνα τρικ σε γονείς αλλά και εκπαιδευτικούς σε αυτή τη δύσκολη μεταβατική περίοδο (από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό). Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν διασκεδαστικές δραστηριότητες που μπορείτε να κάνετε μαζί με τα παιδιά σας.
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 1/12 οι εκδηλώσεις για τα εγκαίνια του χριστουγεννιάτικου χωριού Η Επέλαση των Ξωτικών στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων!
Και μην ξεχάσετε! Κάντε...
Σήμερα φτιάχνουμε Μπισκότα βρώμης με νιφάδες μαύρης σοκολάτας! Ένα γλυκό σνακ που είναι ταυτόχρονα και θρεπτικό! Με απλά υλικά και σε ελάχιστο χρόνο. Τα μπισκότα...
Ένας πλούσιος κήπος,γεμάτος πολύχρωμα λουλούδια είναι το ιδανικό μέρος για να χαλαρώσετε και να ξεφύγετε από την καθημερινότητα. Καλοκαιρινοί κήποι: Χαρούμενες και χαλαρές στιγμές με δημιουργικές DIY ιδέες με...
Τα αλεξανδρινά είναι αναπόσπαστο μέρος των Χριστουγέννων, τόσο όσο ακριβώς και το χριστουγεννιάτικο δέντρο, τα σπιτικά μπισκότα και τα κεριά. Τα όμορφα φύλλα τους δίνουν χρώμα στις παγωμένες ημέρες...
Φτιάξε ένα πασχαλινό στεφάνι πανεύκολα, γρήγορα και με ένα αποτέλεσμα που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ! DIY φτιάξε πασχαλινό στεφάνι στα γρήγορα!
Και μην ξεχάσετε! Κάντε την εγγραφή σας στην ομάδα...
Ένα χειροποίητο στεφάνι για την εξώπορτα του σπιτιού μας πάντα είναι μια καλή ιδέα! Η Πρωτομαγιά πλησιάζει και θέλω να δώσω μια ανοιξιάτικη νότα στο σπιτικό μας! Ανοιξιάτικο DIY:...
Όταν μπαίνετε στο σπίτι σας ή κινείστε μέσα στους χώρους του σπιτιού σας, νιώθετε άβολα; Νιώθετε ένα αίσθημα δυσφορίας; 7 Πράγματα στο Σπίτι σας που αρκούν για να σας χαλάσουν...